סדנאות כתיבה, אנסמבל כאן

יש אנשים שהכתיבה קלה להם, נשטפת מהם החוצה, ויש את אלו שבשבילם תהליך הכתיבה הוא מורכב ותובעני. עידו בורנשטיין, מייסד קבוצת התיאטרון אנסמבל כאן, שייך לסוג השני.
ההבנה כמה תהליך הכתיבה עשוי להיות מורכב, היא זו שמאפשרת לעידו להוביל אחרים בדרך ייחודית המתמודדת עם הקושי, ומאפשרת לכותבות ולכותבים להתחבר לצד הנעים והמאפשר של חווית היצירה.

סדנת כתיבה עם עידו בורנשטיין

עידו, מחזאי, מורה לכתיבה ודרמטורג הבית של אנסמבל כאן, בוגר החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל-אביב במסלול תסריטאות. לצד מעל לעשרה מחזות שכתב לקבוצה, שימש עידו כתסריטאי הראשי של סדרת הטלוויזיה פלורנטין וכתב לסדרות רחוב סומסום, עשרים פלוס ועוד. עידו פיתח שיטת עבודה עם שחקנים וחובבים לכתיבת מחזות מחומרים אישיים. הדרך שלו לעשות זאת היא בעזרת תרגילים שהוא אוהב לכנות “עוקפי מודעות”: כתיבה בעקבות תמונות מהאלבום, שירים מכוננים, תרגילי דמיון מודרך, כתיבה בזוגות ועוד.

עידו מספר: “רוב האנשים מגיעים ל- סדנת כתיבה עם נושא סגור, לעיתים קרובות זה רעיון מאוד עלילתי ומורכב. אני מלמד אותם להתבונן על המקום בו הם נמצאים היום, ביחס לסיפור אותו הם רוצים לספר, מעודד אותם לחפש בכתיבה, איפה נמצאת התשוקה שלהם כרגע”.
המשתתפים ב- סדנת כתיבה של אנסמבל כאן, מתבקשים לענות על השאלה:
מהו הדבר שאני חייב לחקור, אילו שאלות אינן מניחות לי, אילו חוויות חיות בי ודורשות שאתן להן מילים? יש מי שיודעים מראש מה הם רוצים לספר, ויש מי שבאים לחפש. המסע שקורה לכותבים בסדנה, מקביל לא פעם למסע של הדמות בסיפור אותו אנחנו מספרים”.

בכל אחד ממפגשי סדנת כתיבה של אנסמבל כאן, מתקיים שיח על מנגנון הכתיבה: החל במהי דמות עד איך חלל וזמן מתפקדים בתוך תמונה דרמטית. אך לצד שיח מרחיב דעת זה, נערכים תרגילים שעידו הכיר ושכלל בעבודתו הבימתית עם שחקנים ובמאים. התרגילים שמנחה עידו, מכוונים למקום פיזי, מקום בו הדמות נמצאת בפעולה ומשם מתבצעת הכתיבה. לדעת עידו, הסיפור שאנו רוצה לספר יכול לשאוב את האיכויות מהכאן ועכשיו, גם כששורשי הסיפור רחוקים. דרך העבודה הייחודית הזאת מחברת את הכותבים לגוף, למה שקורה כרגע, והיא נובעת מההבנה שאם הכותבים יחוו, יחיו מחדש את מה שהם רוצים לספר עליו, הכתיבה שלהם תהיה חיה וחושנית יותר.

סדנת כתיבה - כוחה של עבודה בקבוצה

כמו בעבודת האנסמבל התיאטרוני, גם בסדנאות השונות של אנסמבל כאן, מאמינים בכוחה המפרה של קבוצה. עבור עידו לא מדובר רק בסגנון עבודה, אלא דרך חיים, בדיוק כמו הבחירה לגדל את ילדיו בהורות משותפת. עידו מאמין שתהליך יצירה, ספרותית ובימתית, עלול להתעכב ולהתקשות, כשמדובר ביוצר שמתבודד עם אמנותו. דווקא עבודת צוות היא זו המאפשרת מרחב יצירה שנותן כנפיים. יש מי שזקוקה למרחק, להזרה, ממה שכתבה, יש מי שנדרש לשחרר את העמדה השיפוטית כלפי העולם שברא, כל אחד והדברים היחודיים לו הוא זקוק במסע הכתיבה. 

למי שחוששים מעבודה בקבוצה, זה המקום לציין: ב- סדנאות כתיבה שמנחה עידו – מדברים על הטקסטים, על הדמויות, לא על הכותבים, העיסוק הוא בטקסט. וכבר במפגש הראשון מובהר על מה מותר להגיב ומהי ביקורת בונה. עידו מעיד שלעיתים יש מי שלא רוצה לקרוא את מה שנכתב, אבל אז, כששומעים קטעים של משתתפים אחרים, מקבלים אומץ ומתחזקים. כך נוצרת קבוצה שעובדת יחד.

כמי שהיצירה וההוראה היא חלק נכבד מחייו, עידו מנסה לעזור למשתתפים בסדנה לזהות ולהצליח לספר את מה שהכי בוער בהם. בלא מעט סדנאות כתיבה, המשתתפים מקבלים פידבקים מהעולם הפנימי של המנחה, אבל השאלה לאן הכותב רוצה להגיע ולא מעז לא נשאלת. זאת הדרך אליה מכוון עידו, זה המסלול שצריך לזהות ולאפשר. בתהליך “עוקף הראש” מוביל עידו את הכותבים לגילויים ומקומות חדשים. זוהי סדנת כתיבה שנופפת לשלום למה שראוי, מעניין או מנומס, נותנת לשדים לחולל ומזמינה את הכותבים לרקוד איתם. רבים מהמשתתפים בסדנה מספרים שדרך הדמויות חוו חוויות שלא העזו להתנסות בהן בעצמם וגילו בתוכם עוד קולות וצבעים.

סדנת כתיבה למתחילים

אם שאלתם את עצמכם: איך ניגשים למלאכת הכתיבה ואיך מתגברים על מחסומי כתיבה, איך יוצרים סיפור עם התחלה, אמצע וסוף – סדנת כתיבה למתחילים מיועדת בדיוק בשבילכם, מי שצמא להתחיל לכתוב ומחפש את המקום הנכון ביותר להתחיל.
החוויה בקורס כפולה: מצד אחד היכרות עם עקרונות הכתיבה כגון: מונולוג פנימי, דיאלוג, קונפליקט דרמטי, אפיון דמות, פעולה, יחסי דמות-חלל, סבטקסט וכיו”ב. כך נעשיר את ארגז הכלים ונשכלל את יכולת הכתיבה. מנגד, תרגילים חוויתיים ו”עוקפי ראש” כגון: כתיבה אוטומטית, דמיון מודרך, עבודה עם תמונות מהאלבום, שירים מפעם ועוד רדי-מיידס מההיסטוריה האישית, אימפרוביזציות וכתיבה בצוות. 12 מפגשים שבועיים במהלכם נבצע תרגילים המאפשרים לבצע עיקוף של החשיבה הנוסחתית שמטרתו מציאת הסיפור האמיתי שבוער בכל אחד מאיתנו והפורמט שהכי מתאים לספר אותו.

סדנת כתיבה

24 מפגשים שבועיים, בהם נלמד איך לאפשר לדמויות, שלא יוצאות מהראש לפתוח, את הפה ולגלות מה הסיפור שלהן? איך מוצאים דרמה בלתי צפויה לדמות חד פעמית?
סדנת כתיבה עם למידה בקבוצות קטנות שבסופה פרזנטציה מסכמת. גם בסדנה זו מנחה עידו מהלך הכפול האפשר למצוא ובעיקר לכתוב במהלך חצי שנה פרויקט כתיבה אישי.

גלילה לראש העמוד

תודה על התענייותך בסדנאות של אנסמבל כאן!

אנא מלאו את הטופס הבא ואנו נחזור אליך בהקדם.

דילוג לתוכן