סדנת כתיבה

לפרטים נוספים כתבו לנו:
לחצו כאן

 
אנסמבל כאן - סדנת כתיבה בהנחיית עידו בורנשטיין: פרויקט כתיבה אישי

סדנת כתיבה בהנחיית עידו בורנשטיין

12 מפגשים של כתיבה והנעת תהליך יצירה

בוער בכם לתת מילים לסיפור אישי?

זה הזמן לגלות את שפת הכתיבה הייחודית לכם ולמצוא את המילים הנכונות. 

ההתקדמות בקצב המתאים לכל משתתפ.ת ובליווי אישי של המנחה.

סדנת כתיבה  – דרך העבודה ועקרונות הכתיבה

מטרת הקורס היא לאפשר ביטוי עצמי דרך כתיבה, לשחרר מחסומי יצירה ולהעשיר את ארגז הכלים שלנו ככותבים. במשך שלושה חודשים נכיר מקרוב את מנגנון הכתיבה: מונולוג פנימי, דיאלוג, קונפליקט דרמטי, אפיון דמות, פעולה, יחסי דמות-חלל, סבטקסט ועוד. במקביל, דרך תרגילים חוויתיים כמו כתיבה אוטומטית, דמיון מודרך, עבודה עם תמונות מהאלבום, שירים ורדי-מיידס מההיסטוריה האישית, אימפרוביזציה וכתיבה בצוות, נעקוף חשיבה נוסחתית ונחשוף את הקול הייחודי שהכי נכון לנו לדבר אותו בכתיבה עכשיו. בוגרי הסדנה יוכלו להמשיך לסדנת מתקדמים כדי לגבש ולממש פרויקט כתיבה אישי.
לפרטים נוספים כתבו לנו:
לחצו כאן

אנסמבל כאן - סדנת כתיבה בהנחיית עידו בורנשטיין: פרויקט כתיבה אישי

עידו בורנשטיין הוא מייסד, דרמטורג ובמאי של קבוצת התאטרון אנסמבל כאן. כתב לקבוצה את רעב (זוכת פרס הצגת הפרינג’ הטובה ביותר), זריחה (המחזה הועלה בקריאה מבוימת ב New York Theater Workshop) כלבים (ההפקה הוזמנה להשתתף בפסטיבל הפרינג’ של ניו יורק), טרילוגיית פרויקט סקס, כתב וביים את מבצע כפפות משי, גוף ברחוב ועוד. כתב למגוון סדרות. תסריטאי ראשי של הסידרה פלורנטין. בוגר החוג לקולנוע וטלויזיה באוניברסיטת ת”א במסלול תסריטאות, שהיה גם המוסד הראשון בו לימד. זוכה פרס המורה המצטיין מטעם ה BI ARTS  של הקונסוליה הבריטית וביה”ס לתסריטאות.

 

משובים על סדנאות הכתיבה של אנסמבל כאן בהנחיית עידו בורנשטיין:

ד''ר שי לסמן

מורה להיסטוריה

רוצה להמליץ בחום, מכל הלב, על סדנת כתיבה בה השתתפתי באחרונה. ההנחיה המקצועית והאמפתית של המנחה, עידו בורנשטיין, נתנה לי ולכל משתתפי הסדנה את הביטחון להוציא מהכוח אל הפועל את מאווינו אל הכתב, לכתוב ולשתף בינינו בחומרים. האווירה האינטימית והמכילה נתנה לכל משתתף את היכולת להתחבר לנושאים שמעסיקים אותו ועליהם הוא רוצה לכתוב. ביד אמן, הנחה אותנו עידו צעד אחרי צעד בכתיבה ובחיבור אל עצמנו. ואכן, בשונה ממסגרות אחרות ששמות את הדגש על היבטים פדגוגים של סדנאות כתיבה, הסדנה עודדה אותנו להתחבר לעולמנו הפנימי והנפשי, אל חוויות חיינו בהווה ואל זכרונות העבר שלנו, ובאמצעות חיבור זה להתנסות בטכניקות כתיבה, עיצוב דמויות, מונולוגים וניתוח דיאלוגים, לצד שימוש בדמיון מודרך שנעשה באופן מקצועי ביותר. כשלעצמי, אני חש שבפעם הראשונה בעזרת הנחייתו של עידו, הצלחתי להתחבר לפחדים, לתקוות ולדילמות שמעסיקות אותי, תוך היכולת שלי להעלות את הדברים על הכתב ולבנות מכך סיפור. באמצעות הכתיבה האישית גיליתי בעצמי גם יכולות אישיות שלא ידעתי שאצליח להביאן בכתיבה, ועל כך אני מודה לעידו מאוד.

אורית גנור

מנהלת משאבי אנוש

כמה התלבטתי אם להירשם לסדנת כתיבה למתחילים של עידו ועוד בתקופה כל כך סוערת בחיים. זה היה הדבר הכי חכם שעשיתי עבור עצמי דווקא בתקופה הזו! הגעתי לסדנה ביום הראשון ופגשתי את החיוך הנעים של עידו ואת שאר האנשים שישבו בחדר. לא שאלתי שאלות לפני על מה לומדים ואיך. החלטתי לזרום, וואוו.. איזה כיף! נזרקנו למים בלי הקדמות. עידו הכניס אותנו ישר לעניינים. בלי שיפוטיות. תרגילים חכמים ומפתחים חשיבה ואט אט כולם נפתחים והכתיבה יותר זורמת. ואני? אני פשוט חיכיתי לימי שישי. הרגשתי שכל חוסר הבטחון שהיה לגבי הכתיבה האישית שלי מתחיל להתמוסס והיי.. גם הדברים הכי קטנים ושוליים שלא חשבתי שהם מעניינים מקבלים פנים אחרות ותמיד יש סיפור שלם, עולם ענק מאחוריהם. עידו- תודה על ההובלה, על הפתיחות, על ההכלה ועל הקבלה. הסדנה הפכה עבורי לכלי ריפוי בתקופה סוערת והיד עוד נטויה. ממליצה בחום למי שאי פעם כמוני חשב שיום יבוא והוא יעשה סדנת כתיבה ודוחה זאת כל פעם מחדש. אין זמן טוב כמו ההווה.

סוניה קושניר טרסוב

פסיכותרפיסטית

ההשתתפות בסדנת כתיבה בהנחיית עידו בורנשטיין הייתה חוויה משמעותית ועמוקה עבורי. צללתי לתוך מעמקי הנפש והדמיון שלי ושל החברים בקבוצה. התפעלתי מהווירטואוזיות של עידו ליצור מרחב יצירה כה מיוחד ולהתייחס לכתיבה של כל אחד ברגישות, מחשבה וחופש. חוויה זו תלווה אותי בהמשך דרכי, בכתיבה ובחיים.

ליאת הרשקוביץ'

אשת שיווק בתחום המדיה

אני שמחה שבחרתי להצטרף לסדנה של אנסמבל כאן בהדרכתו של עידו, זו היתה בחירה נכונה ומדוייקת עבורי. הסדנא עזרה לי למצוא את הקול הכותב הפנימי שלי כיוצרת וכותבת. הצלחתי לרדת לעומקם של תכנים שקשה לגעת בהם לפעמים וצריך למצוא את הדרך הייחודית לכתוב ולומר אותם. הסדנא הייתה חוויה כיפית, ייחודית, מעשירה, מלמדת, חוקרת ויצירתית. מומלץ לכל מי שמחפש את הקול שלו/ה, שהלך קצת לאיבוד, אם ברצונו/ה למצוא אותו כאן ועכשיו.

מיכל שור

פסיכותרפיסטית, מטפלת זוגית ומשפחתית

קשה לסכם במילים מה הסדנה היתה עבורי אבל זה אולי אחד הדברים שלמדתי בסדנה- להיות בתוך קושי, בתוך מורכבות ולתת לדבר מילים. לחכות, להשתהות, לסמוך, לא לפחד ולדעת שבסוף משהו יגיע והוא יהיה ראוי.

חנה רוז כץ

סטודנטית

כשראיתי שהמורה האהוב עליי פותח סדנת כתיבה חדשה, האינסטיקט הראשוני שלי היה: אם אני לא יכולה להרשם – אני גם לא משתפת. לא רוצה לקנא באחרים, שיקבלו את האהבה ואת סוד הכתיבה שעידו נותן. זאת האמת. אבל זה לא פייר לשמור את הקסם הזה לעצמי. אני חושבת שכל מי שכותב, רוצה לכתוב, יוצר, רוצה ליצור, חייב, ואני לא מגזימה, חייב, לחוות סדנה של עידו. הוא פותח את הראש ואת היצירה, את הנשמה ואת הלב. הוא רואה אותך הכי חשופה ובאותו הזמן שומר עלייך הכי מוגנת. הוא גורם לך לרצות להיות אמנית יותר טובה ובן אדם יותר טוב ואפילו להצליח. ולכן, אני מפרסמת באהבה גדולה סדנת כתיבה מומלצת ומעולה ומפצירה בכם: קחו חלק במסע אישי שהולך להיות קצת מפחיד, מאד ממכר והכי מרפא. אז קדימה- להרשם!

אורי אהרון

יוצר קולנוע

אני רגיל לכתוב לבד, עם עצמי, אל תוך הלילה. חששתי מהכתיבה בקבוצה, חששתי להיחשף, שישפטו את הכישרון שלי. להפתעתי מצאתי סביב השולחן של עידו זמן עבודה מרוכז ומזמין. ההתמסרות למסע שהוביל בסדנה היתה כמעט מיידית. עידו ידע להצביע על הגרעין בכל טקסט וטקסט שנולד על השולחן הזה ואיפשר לי להתכוונן למהות והמבנה של פרויקט הכתיבה שלי.

כוכי ויירמן

מורה לתיאטרון

מסע של רוח, יצירה וזיכרונות, שהרחיב עבורי את השפה בה אספר את סיפוריי. (למסע המרתק הזה למערות הנפש לקח אותי המנחה עידו, שידע להתייחס לכל מילה ולחשוף בפניי כל פרט מסקרן, כל כוון מעניין וכל דרך חדשה להתבונן ולחפש את האמירה האותנטית שלי). דרך מספר רב של תרגילים ומגוון התנסויות סללתי את דרכי לקראת יצירת פרויקט אישי עליו חלמתי, בצורה מקצועית ויסודית ועם זאת מלאת רגש. קיבלתי ארגז כלים לכתיבה איכותית. בנוסף, המפגש עם הפרטנרים בקבוצה היה מעשיר ומפרה מאין כמוהו. שקעתי בחומרים שלהם כמעט כמו בשלי בזכות העניין והכישרונות הרבים שגיליתי שם. זו היתה חוויה משמעותית מאד, סדנת כתיבה מומלצת ביותר ומענה אמיתי לשאיפות.

אתי יפה

אוצרת ואמנית רב תחומית

תודה על סדנה מעניינת ומפרה. תודה על הדרכים לכתיבה אותם פתחת לפנינו  ועל יכולותיך לראות ולמקד אותנו בעיקר! לכל קבוצה הייחוד שלה וכך גם קבוצתינו. חבורה שכל אחד הביא את עולמו ויחד נוצרה אווירה נהדרת של התנסות חוויתית ושיתוף

עידית שינברג

מטפלת בתנועה

רציתי לומר פשוט תודה ולהמליץ בחום על סדנת הכתיבה בהנחייתו של עידו בורנשטיין. דרך תרגילים מגוונים ומפתיעים, לצד התייחסות רגישה, חכמה, מצמיחה ומאפשרת, איפשר לנו עידו, למצוא  את דרכנו “הביתה- פנימה” שוב ושוב. גם הקבוצה הייתה מקסימה והיוותה מיכל נוסף של שיקוף וביטחון. למי שמשתעשע בכתיבה למגרות נסתרות, וגם למי שלא, יופי של מקום ליצור בו ולצאת לאור, כאן ועכשיו

גולן מלכה

מנכ"ל יומאץ

סדנת הכתיבה עם עידו בורנשטיין היתה כמסע טעימות במספר מסעדות גורמה שונות באופיין ובסגנונן. טעמנו מילים וטקסטים שונים וחזקים כל אחד בסגנונו ובתוכנו. התנסנו בתרגילי כתיבה יצירתיים והכי חשוב מבחינתי הוא שהצלחתי למצוא את סגנון וכיוון הכתיבה הנכון עבורי להמשך התהליך. תודה רבה על סדנת כתיבה מומלצת וחוויה מרתקת.

רחלי מרחב

אדריכלית נוף

קל לי לכתוב. כבר מעל עשר שנים אני כותבת לא רק כשצריך שם, בחוץ – אלא גם כשצריך, על גבול האין אופציה שלא, גם אצלי בפנים. לפני שנה, בסיומו של ערב מונולוגים (פרי יצירה של סדנת משחק בהנחיית שלמה פלסנר, בה השתתפתי) החלטתי שהגיע הזמן להעמיק ולהעשיר את האופן בו אני כותבת. ידעתי שהדרך ארוכה, שהמהמורות שאפגוש לאורכה לא תמיד ינעמו לי, אבל שהגיע הזמן. במסגרת סדנת הכתיבה, הן בשיעורים המרתקים שעידו העביר, והן בימים שבהם כתבתי וגם לא כתבתי בבית, הרגשתי שמשהו חדש צומח בי. הרגשתי שאני מטפחת יכולת שיכולה, כמו גרעין, להפוך לגבעול, לצמח. אולי אפילו לכזה שתהיה לו צמרת משלו. המחשבה והאינטואיציה של עידו שעומדות מאחורי כל תרגיל בסדנה, וכל אינטראקציה מעידות על כך שהוא יודע לא רק לבקר, להציע, ולהפנות את תשומת הלב אל מה שמרכיב כתיבה מעניינת, נוגעת, פותחת – אלא גם מכיר כבר מראש את ה”כוסות” שלתוכן הוא יוצק את החכמה והחן שלו. זאת הפעם השנייה (הראשונה היתה בסדנת המשחק בהנחיית פלסנר) בה הרגשתי, איך מרגיש חימר כשהקדר הופך אותו למה שהוא. שלתוכן הוא יוצק את החכמה והחן שלו.* כלומר אותנו, את כל אחד מהמשתתפים.

אסתי זקהיים

שחקנית אנסמבל כאן

שיחקתי בשישה מחזות שעידו כתב. בפרויקטים שנולדו בחדר חזרות, הוא עודד אותנו, השחקנים, לכתיבה. זה היה מרתק לכתוב בהדרכתו. לגעת בקישקעס ולזקק אותו ליופי. אחר כך הוא הפך את החומרים למחזה מגובש ומרתק. ממליצה עליו בחום כמנחה כתיבה

רותם בר ישראל

איש חינוך

הסדנה עושה משהו יוצא דופן בתחום סדנאות הכתיבה. היא לוקחת את המשתתפים בה קודם כל אל עצמם, באופן מודע ולא-מודע, ומבקשת מהם לדלות חומרים ממה שמתרחש בפנים. כל מפגש היה שער לחוויה אישית, דרך תרגילים שונים של היזכרות, התעמתות ומפגש עם חלקים שונים בפנים ובעבר. לאט לאט במהלך הסדנה החלו להתגבש דפוסים, תימות ואירועים שאפשר היה להתעכב עליהם ולבחון את ייחסנו אליהם. מתוך אלה נבעה הכתיבה, בהנחיתו הרגישה והחכמה של עידו, שידע לגעת בסיפורים שעלו אצל כל אחד, ולזקק מהם את אותו גרעין חי שעומד בלב הדרמה. הקבוצה השרתה תחושה של נוחות ופתיחות לסיפורים השונים, ואיפשרה מתח נכון בין החוויה אישית לבין התהליך הקבוצתי שדרכו יכלו הסיפורים השונים להשתקף ולהדהד. זאת היתה חוויה עמוקה, מאתגרת ומענינת של כתיבה אישית במיטבה.

אור פרץ

סטודנטית

שעת ההתמסרות הגיעה בכל יום שלישי. בשעה הזו ידעתי אכתוב את מה שאני לא מצליחה להגיד בעל פה. מה לא היה שם: כתיבה דרך האיברים שלנו, כתיבה דרך התמונות שלנו, כתיבה דרך הילדים שהיינו ועוד ועוד. עידו היה מנהל איתנו דיונים פילוסופיים מאתגרים, שתמיד הוציאו מכל אחד מאיתנו נקודת אור משובחת. כשהייתי חושפת את התוצרים שלי בפניי הקבוצה לא חששתי, כי ידעתי שעידו טווה רשת בטחון שלא תאפשר לי ליפול. המילים שלו היו תמיד מתומצתות, עמוקות, מנומקות  וכל זה בשקט פנימי אינסופי, במסירות ואהבה. למדתי ממנו איך לרקום את הסיפור שלי מנקודה לנקודה, איך לתאר סיטואציה לפרטים הקטנים ביותר. כל שיעור פתח בפניי עולם נפלא של עושר פנימי, עושר שהוא שלי!

יוחאי ברק

מפיק תאטרון

תמיד כתבתי. בשנים האחרונות אני מתמחה בעיקר במכתבים. לפני כמעט שנה הצטרפתי לסדנת הכתיבה של עידו עם הרבה ציפיות והרבה חוסר ודאות. לא ידעתי מה יצא מזה. לא חשבתי שיצא  מזה תסריט לסדרת רשת. מי בכלל חשב על סדרת רשת?! מי שהמילה הכתובה בעברית משחקת תפקיד בחייו, עשו לעצמכם טובה ודברו עם עידו על הסדנה הבאה שנפתחת אחרי החגים. שווה. באחריות.

ענת ניסני

שחקנית

רק לחשוב על זה וכל מה שבא לי זה לשבת לכתוב כל היום. סדנת כתיבה עם מורה מדהים, שבעדינות, רגישות ואינטיליגנציה מלמד להוציא את הלב אל הדף בכ”כ הרבה צורות ודרכים. הדברים שלמדתי ממנו מלווים אותי עד היום ואני ממליצה מכל הלב!

יעל הלוי

ביבליותרפיסטית

התחלנו מפוזרים ולאט לאט, במסע דרך יער עבות (או חוף ים חולי, דרך אבנים וסלעים, כביש שחור, מסילת רכבת, בקיצור, מכל הבא ליד) מצאנו שביל. המפגש, השיתוף והתמיכה, הכילו את ההתפתחות שלנו. תודה עידו, על הקשבה רגישה, אבחנה חדה ועמוקה, עידוד, דחיפה ודרבון ובעיקר על יכולת מופלאה להורות דרך, לנתב ולאסוף אינדבידואלים שונים זה מזה לכדי קבוצה מיוחדת אחת. אין לי ספק שכל מי שיבוא לסדנה יצא נשכר ואני כבר מקנאה מראש.

קובי ויטמן

מוזיקאי

כתיבה טובה היא הבסיס לכל יצירה. עליה הכל יקום ויפול. במסגרת עבודה על הצגה חדשה באנסמבל שאני חלק ממנו, זכינו לסדנת כתיבה עם עידו. בדרך כלל אני כותב מאוד מפונק – מוזיקת רקע נכונה, טמפרטורה מתאימה, השראה ועוד שלל תרוצים. ואז בא עידו ובכמה טריקים, שנראו לי פשוטים בהתחלה, פשוט הטיס לי את העט והפעיל לי את המוח והדפים התמלאו, בלי שבכלל תכננתי לכתוב שום דבר. בקיצור, אם אתם אנשים כותבים שמחפשים מישהו שיעיר אתכם, שיפעיל וילמד אתכם, הסדנה הזאת בשבילכם.

ענת לוין

משוררת

עד היום אני זוכרת את תרגיל הדימיון המודרך של עידו. את הקול שלו, שהוליך אותי בזהירות, באחריות ובביטחה (ובעיניים עצומות) אל עבר האישה הזו המשונה, שהפכה להיות הגיבורה שלי. זוכרת את השיחות שלנו, ההשקעה, העומק. “אין דבר קשה יותר מכתיבת מחזה”, אמר פעם אלבר קאמי לז’. ל. בארו, שביקש ממנו לכתוב דיאלוגים לתיאטרון. צודק. אם גם אתם בעניין של דמויות ופעולות וסיפורים ועלילות, עידו המהמם מציע סדנת כתיבה דרמטית. מומלץ מאוד.

דני שרון

סמנכ"ל חברה בתחום המדיה

הסדנה לכתיבה היתה עבורי מרחב שבועי ייחודי. מרחב בו הרגשתי חופש לבטא את כל העולה על רוחי. עידו והקבוצה קיבלו כל רעיון ומחשבה ותרמו נקודות הסתכלות מעוררות ומאתגרות. הגעתי לסדנה במקרה וללא מטרה מסויימת ויצאתי ממנה עם פרויקט אישי שלא היה מתגבש בלעדיה. התרגילים והטכניקות שנחשפתי אליהן העניקו לי כלי עבודה משמעותיים לכתיבה ולחיים. ממליץ בחום!

סדנת כתיבה יוצרת בהנחיית עידו בורנשטיין באנסמבל כאן

גלילה לראש העמוד

תודה על התענייותך בסדנאות של אנסמבל כאן!

אנא מלאו את הטופס הבא ואנו נחזור אליך בהקדם.

דילוג לתוכן