סדנת כתיבה ופילוסופיה

השאירו פרטים ונעדכן

מועד פתיחה: יפורסם בקרוב
מתי: ימי א’ בין השעות 19:30-22:30
משך: 12 מפגשים

 

סדנת כתיבה ופילוסופיה

בהנחיית ד”ר רקפת אפרת לבקוביץ’ ועידו בורנשטיין

סדנה בת 12 מפגשים העוסקת במפגש בין כתיבה אישית ורעיונות פילוסופיים. הסדנה מיועדת לאנשים הרוצים להתנסות בכתיבה ולהעמיק אותה דרך המפגש עם החשיבה הפילוסופית. מהלך חוויתי זה ירחיב את יכולת ההתבוננות שלנו בעצמנו ובעולם וישכלל את שפת הכתיבה שלנו.

אנחנו מתעוררים בבוקר עם תהיות וקונפליקטים. אם נעלה על הכתב את הדרמה היומיומית הפרטית הזו, נוכל לזהות בה שאלות אנושיות קיומיות, עימן התמודדו בני אדם מאז ומעולם. זוהי הזדמנות להתבונן בנושאים שמעסיקים אותנו באופן אישי, למצוא את המשמעויות וההקשרים הרחבים שלהם ולהצליח להפוך אותם לטקסט יצירתי ומשמעותי.

מבנה הסדנה:

בכל מפגש נעסוק בנושא אחר: מסע, חירות, חלום, גוף, פעולה, מרחב ועוד. עידו יזמין אותנו להתנסות בכתיבה אישית מנקודות מבט שונות. נעבוד במגוון שיטות: כתיבה אוטומטית, תרגילי דמיון מודרך, כתיבת סצינות, כתיבה מתוך תמונות ועוד. לאחר מכן רקפת תפרוש בפנינו מה יש לפילוסופיה להגיד על נושא המפגש, תוך התבוננות בהוגים מיוון העתיקה ועד ימינו, דרך אפלטון, דקארט, פוקו, ארנדט, לוינס ועוד. בחלק השלישי של המפגש נחזור אל מה שכתבנו. נלמד איך לדייק את הטקסטים ונראה איך הדיבור הפילוסופי מאיר, מרחיב ומעמיק את הכתיבה שלנו באופנים מפתיעים ומעשירים. כך, משבוע לשבוע, תתקדם קבוצת הלימוד והכתיבה אל עבר פרויקט גמר אישי של כל משתתפת ומשתתף.

אנסמבל כאן - סדנת כתיבה בהנחיית עידו בורנשטיין: פרויקט כתיבה אישי

עידו בורנשטיין הוא מייסד, דרמטורג ובמאי של קבוצת התאטרון אנסמבל כאן. כתב לקבוצה את רעב (זוכת פרס הצגת הפרינג’ הטובה ביותר), זריחה (המחזה הוזמן לקריאה מבוימת ב- New York Theater Workshop), כלבים (ההפקה הוזמנה להשתתף בפסטיבל הפרינג’ של ניו יורק), טרילוגיית פרויקט סקס, כתב וביים את מבצע כפפות משי ועוד. כתב למגוון סדרות. תסריטאי ראשי של הסידרה פלורנטין. בוגר החוג לקולנוע וטלויזיה באונ’ ת”א במסלול תסריטאות, שהיה גם המוסד הראשון בו לימד. זוכה פרס המורה המצטיין מטעם ה-BI ARTS  של הקונסוליה הבריטית וביה”ס לתסריטאות.

בעלת דוקטורט בפילוסופיה מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. לימדה באוניברסיטת בן גוריון במחלקות לפילוסופיה, לממשל ופוליטיקה ובתכנית ללימודי מגדר. פוסט דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה במסלול הבינתחומי בפסיכואנליזה. עמיתה בינתחומית במכון ת”א לפסיכואנליזה בת זמננו.

מנחה יחד עם עידו בורנשטיין את סדנת כתיבה ושיטוט בתרבות  באנסמבל כאן.

משובים על סדנת כתיבה ופילוסופיה בהנחיית בהנחיית ד”ר רקפת אפרת לבקוביץ’ ועידו בורנשטיין:

איריס אליקים מירוז

פסיכולוגית אנליטיקאית יונגיאנית

בהנחיה משותפת הובילו רקפת ועידו, מהעין בין כתיבה ופילוסופיה, דרך בחירת תרגילי כתיבה , לכאורה פשוטים, אך מתגלים ורכבים בהלימה המרשימה שלהם לסוגיות פילוסופיות עמוקות, אותן הציגה רקפת באופן נגיש מעניין ומעורר חשיבה כמו גם רגשות. המפגשים בנויים כך שיש הבניה ותזמון המאפשרים הן כניסה לעולם הפנימי והן קריאה של הטקסטים והקשבה להדהוד שלהם אצל השומעים, שלאורך הסדנא לומדים להכיר יותר ויותר, ועידו במיומנות ורגישות מתייחס לסגנון המסתמן ומצביע על כיווני התפתחות אפשריים של הדמויות הנכתבות. כפסיכולוגית נהניתי הן ברמה האישית והן בהתבוננות מקצועית מהתהליכים המשמעותיים שהתגלמו בכתיבה ואשר הוחזקו בהנחיה המשותפת באופן אחראי, מקצועי ומכבד.

אורליה משי

משתתפת בסדנה

כשהגעתי הבנתי, שאני בפתחו של מסע. מסע אודיסאי? חוויה פותחת ומזמינה להתבוננות חדשה על עצמי, על סביבתי ועל הבחירות שלי. תודה רקפת ועידו על הזדמנות מענגת 💜💚 בדרך יצירתית, שמאפשרת ביטוי דרך כתיבה ומזמינה לחשיבה חדשה, שילוב של עבודה אישית וקבוצתית מקסימה. מאוד נהנתי ועדיין נהנת מהמסע שאליו נכנסתי. אז מחכה לסיבוב הבא!

 

גבריאלה כהן

אוסטאופתית וכותבת

הסדנה של רקפת ועידו שחיברה בין פילוסופיה וכתיבה יצירתית יצרה פיוז’ן יוצא דופן. בסדנה נכנסנו לנהר, שחינו בין קונספטים ורעיונות, והגענו לים של דימיון ויצירתיות. אני ממליצה בלב שלם על הסדנה הזו לכל מי שאוהב לחשוב, לדמיין ולכתוב.

חדווה פרעם

מעצבת תעשייתית

בסדנה פגשתי אנשים סקרנים באווירה של סדנה ניסויית. היזמים השותפים, עידו שמפליא ביכולתו הבו-זמנית להקשיב, לתעד ולמצוא הקשרים- בתוך הכתיבה של כל אחד מהמשתתפים ורקפת, השואבת ממעייני הפילוסופיה ומשאירה אותנו צמאים מספיק כדי להתניע התבוננות ותובנות בכתיבה-  הם שני נווטים מסבירי פנים בים סערות הרגש. שיהיה בהצלחה, ולהתראות.

יונה בלס

מורה ומסדרת פרחים לשעבר

יש אנשים נדירים שאינם מרגישים צורך לתפוס את הבמה. שיתוף הפעולה בין עידו לרקפת יצר סינרגיה ממנה נהננו כולנו. יכולת זו זימנה לי אפשרות למצוא בעצמי מקומות חבויים שהגיעו לביטוי ספרותי. המפגש עם המנחים לא רק פתח ערוצים שלא ידעתי על קיומם אלא גם חיזק את אמונתי שיש אנשים נפלאים שכדאי להיפתח ולפגוש.

בועז גרין

בנקאי

חיפשתי סדנת כתיבה והנה צדה עיני את הסדנה: כתיבה ופילוסופיה. מעולם לא נתקלתי בחיבור שעטנזי זה, ואולם מיד חשתי כי יש כאן פוטנציאל מעניין, מזיגה מעניינת. חשבתי כי אוכל ליהנות ולהרוויח מכל העולמות. נרשמתי והשתתפתי. זה היה מופלא. עידו בורנשטיין, מעולם הכתיבה, ורקפת אפרת לבקוביץ, מעולמות הפילוסופיה, השכילו בחן ובהרמוניה ליצור מפגשים אשר חיברו, בינינו המשתתפים לבין עולמם. תכני הכתיבה והפילוסופיה, חברו, השתרגו, והתממשו בפגישותינו לאורך הסדנה למפגשים מענגים, מעשירים בידע, המעודדים בחופשיות את היצירתיות החבויה בכולנו. קצרה היריעה: הנאה צרופה, חגיגה מתמשכת ללב ולמחשבה.

רוית סירי

מנהלת בי"ס

הסדנה, בהנחייתם המשותפת והמרגשת של עידו ורקפת המבריקים, איפשרה לי מבט מעמיק לא רק אל נושאים מרתקים בעולם הפילוסופיה אלא גם אל תוך הנפש פנימה. החיבור המדויק בין תרגילי הכתיבה המיוחדים של עידו לרעיונות הפילוסופיים שרקפת הפליאה לזקק, היה מעורר, מפרה ומלא בהשראה. האמון, שניתן כבר בהתחלה, הוכיח את עצמו לאורך כל הדרך. האינטימיות וההפרייה ההדדית שהצליחו ליצור בקבוצה, ברגישות ובתבונה, הותירו אותי נפעמת לא פעם. סדנה שהיא חוויה, חוויה אינטלקטואלית מרגשת במיוחד.

מיקי פישר

אקטיביסטית חברתית ופוליטית

קורס מרתק ומרגש אך גם לא פשוט ומאתגר. כל מפגש איפשר נקודת מבט וגישה אחרת לכתיבה ואלה לוו בתאוריה פילוסופית שהטעינה את הכתיבה תמיד בעוד רובד. כתיבה היא חשיפה. חשיפה לעצמי ולרגשותי, לחוויות שנדחקו או הוכחשו, ליכולות ולמגבלות שלי, לדברים שאני אוהבת בעצמי ולכאלה שרציתי להחליף. חשיפה גם לחבורה שהתקבצנו ביחד והפכנו מזרים למכרים. דווקא הרצון לנצל את הסיטואציות והגירויים, שימשו כזרז ואתגר להיכרות עם הצדדים השונים שלי. לצד אלה כל חברי החבורה המופלאה הפליגו בסירות חייהם הפרטיות, והיה זה מפגש להתבונן ולשמוע סגנונות שונים, נקודות ראות אחרות, זוויות שלא העליתי בדעתי שיכולות לנבוע ולצאת מהוראה פשוטה אחת. כך למעשה נארג במעשה פלא שטיח טלאים בו כל אחד ואחת הפליאו לצייר במלים עולמות שונים ויחודיים. הסתבר שכל אחד ואחת מאתנו הוא עולם ומלואו, ואחר ואחרת לו ידמו לו ולה. תודה למנחים ולחבורה על ההזדמנות שניתנה לי. היה שווה ומאוד! ממליצה בחום לרחף ולהפליג ממקום אחד לכל העולמות האפשריים.

עמי שטרן

הנה הזדמנות להודות: הסדנה היתה טובה מאד. פתחתם לי אפשרויות לקחת חלק באירועים כאלה – עניין שנמנעתי ממנו מאז ומתמיד. חברי הקבוצה היו סמפטים ואינטליגנטים ובעיקר רגישים אחד לשני. כך גם אתם. התנהלותם באופן מקצועי וניכר שנעשתה עבודת הכנה מדוקדקת לפני כל פגישה שמתם לב לפרטים וחילקתם לטעמי נכון את הזמן. אותי ציידתם לתחושתי במשהו בעל ערך שיקח עוד זמן עד שאבין אותו לעומקו. אשמח אם תעניינו אותי בסדנאות נוספות ואני מקווה שתהיה לנו ההזדמנות להיפגש שוב. תודה

הילה אילוז

יועצת לפיתוח מנהיגות

כבר בסיום המפגש הראשון הסדנה הזו הפכה למשהו לצפות לו. אוסף מקרי של אנשים שהופכים לקבוצה משבוע לשבוע. משימות הכתיבה המאתגרות והייחודיות שלחו אותי למסע פנימה. השילוב המיוחד והכל כך מדוייק בין העומק הפילוסופי של רקפת והתבונה היצירתית של עידו יצר שלם שגדול מסכום חלקיו. הפידבקים האותנטים, המכבדים והמלמדים של שניהם ושל הקבוצה לימדו אותי המון על עצמי. וכך משבוע לשבוע עלה וצמח מבין המילים והשורות סגנון הכתיבה שלי. זו היתה חוויה מרגשת ומפתחת עבורי. בטוחה שאחזור לעוד, וממליצה לכל מי שכתיבה מדגדגת באצבעותיו ופילוסופיה מרחפת בתוכו לתת לעצמו את המתנה הזו.

ט. (ביקשה להישאר בעילום שם)

אדריכלית

אני נוסעת לעבודה. הילדים חמודים הבוקר. מפוזרים בגנים. צלחתי את פקקי השכונה. מרגיש שחצי יום כבר מאחוריי. עומדת בפקקים אחרים. מסתכלת מבעד לחלון על רחוב רמת גני אפרורי. על ההולכים. על הנהגים. על תחנות אוטובוס צפופות. רגע פרוזאי. כאילו אין בו כלום. בערב אצל עידו ורקפת נדבר על לוינס וחוויית הבוקר בפקקים תהפוך למשהו אחר. נלמד את מושג האחרות. הפנים האחרים. המורים שסביבנו והאחריות שיש לנו לראות אותם ולהקשיב לקולם. באמת להקשיב. כשאכתוב את זה ארגיש את הפער בין החוויה המתישה של הבוקר לבין האתגר שמציב בפני לוינס. המבט הפילוסופי הרחב במפגש עם החוויה האישית הוא בבסיס הסדנה של עידו ורקפת. זו פאוזה שבועית מהאינטנסיביות המטמטמת של החיים ומתן אפשרות לרפלקסיה על אותם חיים. ההרצאות חורגות מהמידע היבש כי רקפת בונה מהלך. היא דוחסת מידע נרחב וקונטקסט היסטורי ופוליטי. המהלך לא תמיד ברור לנו, אבל כשעידו ינחה אותנו אח”כ לחשיבה וכתיבה, יהיה רגע כזה שנחייך, כי נבין מה בעצם מה קרה כאן, לאן הם מובילים אותנו. למחרת, כשאשב באותם פקקים, המסה האנושית לא תחדל להיות אנונימית. עדיין הכל יהיה פרוזאי, משמים ותכליתי אבל משהו מכל זה יחלחל. אולי לשניה אחת מבטי יתמקד באישה הצעירה הדתייה הנאבקת לסגור את המעיל מעל הבטן הקטנה המבצבצת. אני אביט בפניה בעיון ככל שהרמזור יאפשר ואולי אצליח לשניה לראות אותה באמת. שניה אחת של חסד. לפעמים זה כל מה שצריך.

דורית בונה

עורכת לשון

פתאום אני נזכרת שכשנרשמתי לסדנה המוטיבציה העיקרית שלי הייתה לבדוק ביני לביני מה אני חושבת על שאלות פילוסופיות כאלה ואחרות הנוגעות לחיי היומיום – כמו שהוגדר במטרותיה. אבל במהלכה התברר לי שנקלעתי לתומי להרפתקה מרגשת הרבה יותר. קיבלתי הזמנה לבקר במחוזות נפש שלי, נידחים ונשכחים, שאין לי אתם מגע ישיר במהומת החיים הרגילה. זו הייתה הזדמנות נדירה ומשמחת. עידו ורקפת העניקו לנו בתבונתם וברגישותם מרחב בטוח ונינוח שאפשר לנו לצלול באמצעות הכתיבה לפינות החבויות האלה וגם לחלוק אותן עם חברי הקבוצה. כמי שלא כותבת בדרך כלל (אבל עוסקת לפרנסתי בטקסטים של אחרים) גיליתי בסדנה הזו את הקסם של הכלי ואת כוחו ביצירת חיבור ייחודי בין אדם לעצמו ובינו לבין האחרים.

גלילה לראש העמוד

תודה על התענייותך בסדנאות של אנסמבל כאן!

אנא מלאו את הטופס הבא ואנו נחזור אליך בהקדם.

דילוג לתוכן