אלוורה

 

רעיון ובימוי: שלמה פלסנר | מחזה: עידו בורנשטיין ושלמה פלסנר

שחקניות יוצרות: אסתי זקהיים, אודליה סגל, הילה סרג’ון, מיקי פלג, עדנה קדר

מוזיקה: גלית פלורנץ | תפאורה ותלבושות: יוחאי מטוס | תאורה: קרן גרנק | ניהול הצגה: עדי ברעם | הפקה: תיאטרון תמונע

ורה, שמנהלת את הבר אלוורה ביד רמה, לא התכוננה לערב כזה. מלצרית אחת מביאה את הצרות עם הבעל לעבודה, השניה עושה לה הצגות ומחליטה לשבור את הכלים, הזמרת של הבר מתחילה עם בחור שבא להופעה, ולקוחה מעורערת מחליטה לשים הלילה קץ לחייה המשמימים. מה שמתחיל כערב סולידי של שירים ושתיה, הופך לדרמה ססגונית על חמש נשים עם שריטה.

אלוורה מערבב ז’אנרים. יש כאן סיפור פשוט עם סצינות ריאליסטיות מאופקות, לצד שירי קברט, נאמבר אירוויזיוני, סטפס, סטנד-אפ, היפ הופ מזרחי ומונולוגים קורעי לב. המגוון הסיגנוני הזה מאפשר לחמשת הנשים, גיבורות ההצגה, לעוף גבוה תוך כדי שהן מספרות את סיפורן. באלוורה הקהל הוא חלק מהסיפור. הדרמה מתרחשת סביבו ובתוכו. מצד אחד הוא צופה בספקטקל צבעוני, מצד שני אי אפשר לברוח מהאינטימיות, מהסיפור האישי.

אלוורה נוצר בעקבות עבודת סדנה. תרגילים פיזיים, אימפרוביזציות ושירים שנוצרו במהלך הסשנים האלה, היו הלבנים מהם נבנה המחזה. הבחירה לשים פוקוס על חמש נשים בשלות ומודעות, הולידה טקסט חשוף, אישי ואמיץ. כל אחת בדרכה, בפיוט קללות ושפה פשוטה, משתפת בעבר אפל, בבושה, בתשוקה, בחרמנות, בכמיהה לאינטימיות, בהומור עצמי ובכוחה של השלמה. יחד נבנה כאן פורטרט מלא עוצמה על נשים בישראל היום.

 “ההצגה הזאת באה מבית טוב. עידו בורנשטיין ושלמה פלסנר יצרו את “רעב” שעדיין מוצג בהצלחה בתמונע. הפעם הם בחרו ליצור אירוע תיאטרוני בימתי… השחקניות והחומרים שהן מביאות איתן, הן בשר מבשרה של ההצגה… זה מקור כוחה וכנותה הריגשית של ההצגה. אסתי זקהיים  מביאה איתה מטען אנושי כובש, מידה נדירה של פנימיות מרגשת, שבאה מתוך כנות שקשה לעמוד בפניה. כל שאר השחקניות מביאות נשיות פגועה ועוצמה רבה. זהו מפגש מרתק עם חמש נשים גדולות”. אליקים ירון, מעריב

“אלוורה יוצאת מגבולות הבמה ומציבה בפני הקהל רף גבוה של תיאטרון שמעביר בתנועה, בשירה ובמשחק, עולם מלא דימויים של נשיות נסתרת מהעין. התוצאה המצויינת, זו הכתובה וזו המבויימת, מנסה לבטא במשהו, אפילו על קצה המזלג, עולם של נשים אחרות מאלה שאנו מסתכלים עליהן”. צבי גורן, ynet

“תמונות ודימויים מההצגה צרבו את תודעתי” איתן בר יוסף, העיר

 
 

גלילה לראש העמוד

תודה על התענייותך בסדנאות של אנסמבל כאן!

אנא מלאו את הטופס הבא ואנו נחזור אליך בהקדם.

דילוג לתוכן