סדנת כתיבה של אנסמבל כאן

ensemble_can_workshops_web_1200x628g

כל אחד מאיתנו הוא אוצר בלום של סיפורים. כדי לאפשר לסיפור היחודי שלנו לצאת, כל מה שצריך זה למצוא את הדרך. מטרות הקורס הן להכיר את עקרונות הכתיבה הדרמטית (דיאלוג / קונפליקט / איפיון דמות / יחסי דמות-חלל ועוד), להעשיר את ארגז הכלים, לשכלל את יכולת הכתיבה ולסיים את המהלך כשלכל משתתפת ומשתתף דרמה  קצרה פרי עטו.

במפגשים נשתמש במגוון שיטות: כתיבה אוטומטית, תרגילי דמיון מודרך, עבודה עם צילומי ילדות, דיאלוג עם הגוף ואימפרוביזציות, כדי לעקוף חשיבה נוסחתית וליצור דרמה בלתי צפויה לדמות חד-פעמית.

על המנחה: עידו בורנשטיין הוא מייסד, דרמטורג ובמאי של קבוצת התאטרון אנסמבל כאן. כתב לקבוצה את רעב (זוכת פרס הצגת הפרינג’ הטובה ביותר), זריחה (המחזה הוזמן לקריאה מבוימת ב- New York Theater Workshop), כלבים (ההפקה הוזמנה להשתתף בפסטיבל הפרינג’ של ניו יורק), טרילוגיית פרויקט סקס, כתב וביים את מבצע כפפות משי ועוד. כתב למגוון סדרות. תסריטאי ראשי של הסידרה פלורנטין. בוגר החוג לקולנוע וטלויזיה באונ’ ת”א במסלול תסריטאות, שהיה גם המוסד הראשון בו לימד. זוכה פרס המורה המצטיין מטעם ה-BI ARTS  של הקונסוליה הבריטית וביה”ס לתסריטאות.

הסדנה תימשך 3 חודשים (12 מפגשים)

המפגשים מתקיימים אחת לשבוע, בימי ב’ בין השעות 19:30 – 22:30

הסדנה תיפתח ב- 29.1.18

מיקום: הסטודיו של אנסמבל כאן במרכז ת”א

עלות: 1800 ₪

לפרטים נוספים:

אנסמבל כאן בפייסבוק  / מייל: TheaterCan@gmail.com  / טלפון: שני 052-8656819

למידע נוסף


ממליצות וממליצים על סדנת הכתיבה בהנחיית עידו בורנשטיין

ממליצות וממליצים:

נעמי רייכמן, עיתונאית:

כל חיי אני כותבת. בעשרים השנים האחרונות אני גם מתפרנסת מכתיבה. תמיד בוערות בתוכי מילים שרוצות לצאת החוצה. אבל לפני שנה, אחרי כמה טלטלות, האש נשארה בפנים, הסוללה התרוקנה. רציתי מאד לכתוב ולא הצלחתי. לסדנה של עידו הגעתי במקרה. לא חשבתי שאני צריכה סדנה על הראש. החלטתי לנסות. מקסימום אפרוש. ובאתי. והתחלתי לכתוב מחדש. קודם בחריקות אבל מהר מאוד חזרה התשוקה ונפתחו לי עולמות חדשים ולמדתי. כי עידו הוא קודם כל מורה. מורה שיורד לעומק, שמסתכל לרוחב. הוא רגיש למילים, הוא רגיש לאנשים והוא מבין את תהליך הכתיבה. לכתוב זה דבר אינטימי. אבל הסדנה (ועידו) מאפשרים לצלול פנימה יחד ולגלות על הכתיבה ועליך דברים שבכלל לא ידעת. לפני שבוע הסתיימה הסדנה. בסוף כל פגישה הייתי אומרת לעידו ולחברי הקבוצה, שלא הכרתי קודם, שאני לא רוצה שהסדנה הזאת תיגמר, שמבחינתי אפשר להמשיך אותה לעד. אני מודה שקשה לי להיפרד. אבל אני כותבת עכשיו כי באוקטובר עידו פותח קבוצת כתיבה חדשה (שמיועדת לכולם. כותבים ולא כותבים) ואני ממליצה. מכל הלב ממליצה.

ענת לוין, משוררת:

עד היום אני זוכרת את תרגיל הדימיון המודרך של עידו. את הקול שלו, שהוליך אותי בזהירות, באחריות ובביטחה (ובעיניים עצומות) אל עבר האישה הזו המשונה, שהפכה להיות הגיבורה שלי. זוכרת את השיחות שלנו, ההשקעה, העומק. “אין דבר קשה יותר מכתיבת מחזה”, אמר פעם אלבר קאמי לז’. ל. בארו, שביקש ממנו לכתוב דיאלוגים לתיאטרון. צודק. אם גם אתם בעניין של דמויות ופעולות וסיפורים ועלילות, עידו המהמם מציע סדנת כתיבה דרמטית. מומלץ מאוד.

יעל הלוי, ביבליותרפיסטית:

התחלנו מפוזרים ולאט לאט, במסע דרך יער עבות (או חוף ים חולי, דרך אבנים וסלעים, כביש שחור, מסילת רכבת, בקיצור, מכל הבא ליד) מצאנו שביל. המפגש, השיתוף והתמיכה, הכילו את ההתפתחות שלנו. תודה עידו, על הקשבה רגישה, אבחנה חדה ועמוקה, עידוד, דחיפה ודרבון ובעיקר על יכולת מופלאה להורות דרך, לנתב ולאסוף אינדבידואלים שונים זה מזה לכדי קבוצה מיוחדת אחת. אין לי ספק שכל מי שיבוא לסדנה יצא נשכר ואני כבר מקנאה מראש.

קובי ויטמן, מוזיקאי:

כתיבה טובה היא הבסיס לכל יצירה. עליה הכל יקום ויפול. במסגרת עבודה על הצגה חדשה באנסמבל שאני חלק ממנו, זכינו לסדנת כתיבה עם עידו. בדרך כלל אני כותב מאוד מפונק – מוזיקת רקע נכונה, טמפרטורה מתאימה, השראה ועוד שלל תרוצים. ואז בא עידו ובכמה טריקים, שנראו לי פשוטים בהתחלה, פשוט הטיס לי את העט והפעיל לי את המוח והדפים התמלאו, בלי שבכלל תכננתי לכתוב שום דבר. בקיצור, אם אתם אנשים כותבים שמחפשים מישהו שיעיר אתכם, שיפעיל וילמד אתכם, הסדנה הזאת בשבילכם.

ענת ניסני, שחקנית:

רק לחשוב על זה וכל מה שבא לי זה לשבת לכתוב כל היום. סדנת כתיבה עם מורה מדהים, שבעדינות, רגישות ואינטיליגנציה מלמד להוציא את הלב אל הדף בכ”כ הרבה צורות ודרכים. הדברים שלמדתי ממנו מלווים אותי עד היום ואני ממליצה מכל הלב!

יוחאי ברק, מפיק תאטרון:

תמיד כתבתי. בשנים האחרונות אני מתמחה בעיקר במכתבים. לפני כמעט שנה הצטרפתי לסדנת הכתיבה של עידו עם הרבה ציפיות והרבה חוסר ודאות. לא ידעתי מה יצא מזה. לא חשבתי שיצא  מזה תסריט לסדרת רשת. מי בכלל חשב על סדרת רשת?! מי שהמילה הכתובה בעברית משחקת תפקיד בחייו, עשו לעצמכם טובה ודברו עם עידו על הסדנה הבאה שנפתחת אחרי החגים. שווה. באחריות.

אור פרץ, סטודנטית:

שעת ההתמסרות הגיעה בכל יום שלישי. בשעה הזו ידעתי אכתוב את מה שאני לא מצליחה להגיד בעל פה. מה לא היה שם: כתיבה דרך האיברים שלנו, כתיבה דרך התמונות שלנו, כתיבה דרך הילדים שהיינו ועוד ועוד. עידו היה מנהל איתנו דיונים פילוסופיים מאתגרים, שתמיד הוציאו מכל אחד מאיתנו נקודת אור משובחת. כשהייתי חושפת את התוצרים שלי בפניי הקבוצה לא חששתי, כי ידעתי שעידו טווה רשת בטחון שלא תאפשר לי ליפול. המילים שלו היו תמיד מתומצתות, עמוקות, מנומקות  וכל זה בשקט פנימי אינסופי, במסירות ואהבה. למדתי ממנו איך לרקום את הסיפור שלי מנקודה לנקודה, איך לתאר סיטואציה לפרטים הקטנים ביותר. כל שיעור פתח בפניי עולם נפלא של עושר פנימי, עושר שהוא שלי!

דני שרון, סמנכ”ל חברה בתחום המדיה:

הסדנה לכתיבה היתה עבורי מרחב שבועי ייחודי. מרחב בו הרגשתי חופש לבטא את כל העולה על רוחי. עידו והקבוצה קיבלו כל רעיון ומחשבה ותרמו נקודות הסתכלות מעוררות ומאתגרות. הגעתי לסדנה במקרה וללא מטרה מסויימת ויצאתי ממנה עם פרויקט אישי שלא היה מתגבש בלעדיה. התרגילים והטכניקות שנחשפתי אליהן העניקו לי כלי עבודה משמעותיים לכתיבה ולחיים. ממליץ בחום!

אסתי זקהיים, שחקנית אנסמבל כאן:

שיחקתי בחמישה מחזות שעידו כתב. בפרויקטים שנולדו בחדר חזרות, הוא עודד אותנו, השחקנים, לכתיבה. זה היה מרתק לכתוב בהדרכתו. לגעת בקישקעס ולזקק אותו ליופי. אחר כך הוא הפך את החומרים למחזה מגובש ומרתק. ממליצה עליו בחום כמנחה כתיבה.”

חנה רוז כץ, סטודנטית:

כשראיתי שהמורה האהוב עליי פותח סדנת כתיבה חדשה, האינסטיקט הראשוני שלי היה: אם אני לא יכולה להרשם – אני גם לא משתפת. לא רוצה לקנא באחרים, שיקבלו את האהבה ואת סוד הכתיבה שעידו נותן. זאת האמת. אבל זה לא פייר לשמור את הקסם הזה לעצמי. אני חושבת שכל מי שכותב, רוצה לכתוב, יוצר, רוצה ליצור, חייב, ואני לא מגזימה, חייב, לחוות סדנה של עידו. הוא פותח את הראש ואת היצירה, את הנשמה ואת הלב. הוא רואה אותך הכי חשופה ובאותו הזמן שומר עלייך הכי מוגנת. הוא גורם לך לרצות להיות אמנית יותר טובה ובן אדם יותר טוב ואפילו להצליח. ולכן, אני מפרסמת באהבה גדולה את הסדנה החדשה ומפצירה בכם: קחו חלק במסע אישי שהולך להיות קצת מפחיד, מאד ממכר והכי מרפא. אז קדימה- להרשם!

למידע נוסף