דרמה/תראפיה

“כשאדם אומר “זה הסיפור שלי”, הוא מבטא בכך את עצמיותו. דיוקן הפנים בסיפור הוא הדיוקן שלו. במאורעות טבוע חותמו. הסיפור הזה נהיר לבעליו כפי ששום סיפור אחר אינו יכול להיות נהיר לו. אם ישאלו אותו “מה מיוחד כל כך בסיפור הזה?” ישיב בפשטות “הוא שלי!”.

מעשה הסיפור הטיפולי, חיים עומר ונחי אלון

לאורך התהליך הקבוצתי ימצא כל משתתף ומשתתפת את הסיפור שרוצה להיות מסופר בשלב זה של חייהם. את הסיפור האישי יכתבו המשתתפים ויזקקו למונולוגים מדויקים. בסוף התהליך הם יופיעו עם המונולוגים האלה מול קהל.

הסדנה מבוססת על הרעיון שטקסט מפעיל מקומות קוגנטיביים. הקול לעומתו, בא מתוך הגוף ומחבר אל העולם הפנימי. ויש את הגוף. הגוף הוא מפת החיים שעברנו. החוויות, שבחרנו להדחיק ולא להתמודד איתם, נשארות בגוף כחסימה, מעכבות אותנו גורמות לבעיות פיזיות ומחלות של ממש. רובנו חיים בהפרדה בין 3 החלקים האלה: הראש, הקול והגוף.

שיטת עבודה שפותחה במשך למעלה מעשרים שנה מחברת את שלושת החלקים והופכת אותם לחוויה אחת. לאורך הסדנה נעשה עיבוד של החוויה המודחקת ובסופו של דבר בהצגת הסיפור האישי על במה והופעה מול קהל. מהלך זה מאפשר לשחרר, ליצור פרידה אמיתית מהסיפור ולהמשיך הלאה.

על המנחה: שלמה פלסנר הוא מייסד, מנהל אמנותי ובמאי של קבוצת התאטרון אנסמבל כאן. ביים את רוב הצגות האנסמבל ביניהן רעב (זוכת פרס הצגת הפרינג’ הטובה ביותר), זריחה (הוזמן להעלות קריאה מבוימת של המחזה ב- New York Theater Workshop), כלבים (ההפקה הוזמנה להשתתף בפסטיבל הפרינג’ של ניו יורק), נשי טרויה, טרילוגיית פרויקט סקס, גן ריקי ועוד. חבר סגל ההוראה בתוכנית להנחיית קבוצות באונ’ ת”א ובמכללה האקדמית נתניה. בוגר הסטודיו למשחק של ניסן נתיב.  

הסדנה תימשך כ-8 חודשים, היא תתקיים בימי א’ בין השעות 19:30 – 22:30

מפגש ראשון – 22.10.17

מיקום: הסטודיו של אנסמבל כאן במרכז ת”א

עלות: 600 ₪ לחודש (בהתחייבות לכל משך הקורס, לא ניתן להירשם רק לחלק מהתקופה)

לפרטים נוספים:

אנסמבל כאן בפייסבוקמייל: TheaterCan@gmail.com / טלפון: שני 052-8656819

ממליצות וממליצים:

דורית אבניר, תרפיסטית באומנות:

הסדנה של שלמה היא חוויה מרחיבת לב ונפש. ברגישות וחוכמה הוא יוצר סביבה של הקשבה ודיאלוג בינך לבין עצמך ובין חברי הקבוצה. בתהליך תומך ועקבי, עם הרבה קבלה ואהבה, הוא מייצר מרחב מאפשר של פתיחות למשחקיות וחופש הבעה אותנטית דרך אימפרוביזציה, תנועה, שירה ושיתוף. שלמה אף פעם לא מוותר! תמיד דוחף להעז עוד, לשחרר יותר, להיפתח עד תום. נחשפתי לחוויה משמעותית של גילוי עצמי וצמיחה שלא תמיד היתה פשוטה או קלה אך תמיד מרגשת ומפתיעה.  

רחלי מרחב:

סדנת משחק. שם מדויק. במילה סדנה יש עבודה, במילה משחק יש חופש. וזה מה שאני מקבלת שם, בסדנה של שלמה, פעם בשבוע שלוש שעות של עבודה וחופש. חופש להיות, חופש לטעות, חופש לבטא דברים שלא ידעתי על קיומם. והכל ממוקד ומונחה ברגישות ואינטליגנטיות. הגעתי לסדנה כי כבר הרבה שנים אני מרגישה שיש לי קול מושתק. שיש לי מה להגיד ואני לא יודעת איך. ואני לא אישה ביישנית. להיפך. הייתי אדריכלית ראשית של רשות הגנים הלאומיים, שימשתי כיו”ר איגוד אדריכלי הנוף בארץ. ידעתי לעמוד על שלי. ולמרות זאת הרגשתי שיש שם עוד. מאז שאני משתתפת בסדנה אני יכולה לומר בבירור שלא טעיתי. שלמה עובד איתנו על שילוב של mind, רגש וגוף. ואני מרגישה איך בכל מפגש שלושת התחומים האלה נפרמים, מתחדדים ונשזרים שוב יחד. בכל תרגיל ובכל אינטראקציה בקבוצה זה קורה וקורם צורות יפות ומרתקות. ויש לכלי הזה יתרון גדול: הוא מאפשר לי לחוות את עצמי לא בתור הציור של חיי, אלא בתור הציירת של ציור-חיי. וזה הבדל גדול. וזה חופש גדול. וזו עוצמה שאני מאחלת אותה לכל אחת ואחד.

מיכאל אלוני, שחקן:

חופש ואפשרות לפרוץ מעבר לגבולות של עצמך. זה מה שהליווי הרגיש והצמוד של שלמה מאפשרים. אני ממליץ לכל מי שרוצה לצמוח בעוד כמה ס”מ, בין אם כשחקן ובין כאדם, להרשם לסדנה ולהינות מחוויה מדהימה לפחות כמו שלי היא היתה.

שני ששון:

יום שני מגיע. התרגשות מציפה אותי. כל פעם זו חוויה שונה. תמיד מפעימה. לא פשוט להסביר מה קורה בסדנה במילים. דמיינו את עצמכם מתנתקים מהיומיום. ומתחברים. מתחברים לעצמכם, לקבוצה, לאנרגיה. אתם תצחקו, תבכו, תתרגשו, תכעסו, תצעקו, תלחשו, תשתוללו, תשירו, תקראו, תכתבו, תדברו, תשתקו, תהיו. הכל. הסדנה הזו מאפשרת להיות הכל. יש בה חופש. חופש שמביא לצמיחה וגילוי, חופש לשמחה ולשקט פנימי מבורך. זו תחושה עילאית. לא פחות. ושלמה מנחה בחסד. הוא מנצח על התזמורת המדהימה שנוצרת ברגישות והקשבה בלתי רגילים. יכולתי לכתוב ימים על הסדנה הזו, כי היא באמת כיף אדיר, אבל במשפט אחד – זו המתנה הכי גדולה שאתם יכולים להעניק לעצמכם.

רוני עומר: 

סיפרתי סיפורים, המצאתי סימולציות קיצוניות, שיחקתי בקונפליקטים דימיוניים, חוויתי את הגוף, הנפש הציצה דרך חרכי העיניים, מצאתי חברי נפש ומידי שבוע, בסיום הסדנה, הגעתי הביתה בצעדי ריקוד מרחפים. התרוממות רוח. למדתי לשיר מהבטן, לא מהגרון, להיות נוכחת ולמלא את החדר. כך מצאתי את קולי הנמוך, האמיתי, שהסתתר עשרות שנים מאחורי קול גבוה של גברת. למדתי המון על עצמי, על חברות, על הקשבה ותמיכה. קיבלתי אהבה בכמויות, נגעתי בגוף וברוח של חבריי והתרגשתי בלי סוף. שלמה ניווט את הספינה בחכמה רבה. הוא הכיל את כולנו באורך רוח, תמך, קידם והיה לנו מורה דרך למשחק ולחיים. תודה ענקית על כל רגע. אני אמשיך להתגעגע עד הסדנה הבאה.

גילי יפת:

סדנת המשחק היתה חוויה משמעותיות מאוד עבורי. למדתי להכיר בה עוצמות שלא ידעתי שחבויות בי. בזכות שלמה, שהוא בעל רגישות ועוצמה בלתי מתפשרים, זכיתי במתנה יקרה. הצלחתי לזוז  מאזורי הנוחות ולאפשר לראשונה בחיי להביא רבדים עמוקים למודעות ולקידמת הבמה. פעם בשבוע, במשך שלוש שעות, שיחררתי מחסומים ועכבות, נתתי ביטוי לרצונות וחשקים חבויים ופשוט שיחקתי. אני ממליצה באהבה לכל אחד לתת לעצמו מתנה גדולה ולהצטרף לסדנה החוויתית  והעוצמתית של שלמה.