סדנת כתיבה ופילוסופיה של אנסמבל כאן

סדנת כתיבה ופילוסופיה

קורס בן 12 מפגשים העוסק במפגש בין כתיבה אישית ורעיונות פילוסופיים. הקורס מיועד לאנשים הרוצים להתנסות בכתיבה, להעמיק אותה ולטעום פילוסופיה מהי. איפה היא פוגשת אותנו בחיי היומיום ואיך היא יכולה להרחיב את ההתבוננות שלנו בעצמנו ובעולם.  

הזולת הוא גיהנום, אומר סארטר; רק דרך הזולת אני יכול לממש את עצמי, מתעקש בובר.

משמעות החיים נגלית לנו דרך החרדה מפני המוות, טוען היידגר;  משמעות החיים מתחילה מהנאה ממרק טוב ומשמיים כחולים, עונה לו לוינס.

על נשים לאמץ אידאלים גבריים, מציעה דה בובואר; עליהן לברוא שפה משל עצמן, ממליצה איריגרי.  

שאלות פילוסופיות פוגשות אותנו מדי יום. התהיות והקונפליקטים, שאנחנו מתעוררים איתם בבוקר, הם אישיים אבל נוגעים גם בשאלות אנושיות כלליות. אם נעלה על הכתב את הדרמה היומיומית הזו, נוכל לזהות בה נושאים קיומיים עימם התמודדו בני אדם מאז ומעולם. כתיבה מעניינת משחקת במרחב שבין הפרטי לאוניברסלי, בין האישי לאנושי.

מטרת הקורס היא להתנסות בכתיבה ולהעמיק אותה דרך המפגש עם החשיבה הפילוסופית. זוהי הזדמנות להתבונן בנושאים שמעסיקים אותנו באופן אישי, למצוא את המשמעויות וההקשרים הרחבים שלהם ולהצליח להפוך אותם לטקסט בעל ערך.   

מהלך הקורס יהיה כפול. תחילה נכיר בכל מפגש תפיסה פילוסופית אחרת, למשל: מהו אדם ומשמעות החיים ע”פ סארטר, הבדידות הקיומית שעולה ממשנתו של דקארט, התשוקה לפי הגל, תפיסת המוסר של לוינס כאחריות על האחר, היחסים בין גברים ונשים על פי דה בובואר ועוד. בשלב הבא נתנסה בכתיבה אישית ביחס לנושאים שהועלו. נעבוד במגוון שיטות: תרגילי דמיון מודרך, כתיבה אוטומטית, כתיבת סצינות, כתיבה מתוך תמונות ועוד. תוצרי הכתיבה יהיו הבסיס לפרויקט גמר של כל משתתף ומשתתפת.

על המנחים:

ד”ר רקפת אפרת לבקוביץ’ בעלת דוקטורט בפילוסופיה מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. לימדה באוניברסיטת בן גוריון (בעבר במחלקות לפילוסופיה ולפוליטיקה וממשל ולאחרונה בתכנית ללימודי מגדר). פרסמה מאמרים בנושאים הקשורים לפילוסופיה ומגדר בכתבי עת וספרים.

עידו בורנשטיין הוא מייסד, דרמטורג ובמאי של קבוצת התאטרון אנסמבל כאן. כתב לקבוצה את רעב (זוכת פרס הצגת הפרינג’ הטובה ביותר), זריחה (המחזה הוזמן לקריאה מבוימת ב- New York Theater Workshop), כלבים (ההפקה הוזמנה להשתתף בפסטיבל הפרינג’ של ניו יורק), טרילוגיית פרויקט סקס, כתב וביים את מבצע כפפות משי ועוד. כתב למגוון סדרות. תסריטאי ראשי של הסידרה פלורנטין. בוגר החוג לקולנוע וטלויזיה באונ’ ת”א במסלול תסריטאות, שהיה גם המוסד הראשון בו לימד. זוכה פרס המורה המצטיין מטעם ה-BI ARTS  של הקונסוליה הבריטית וביה”ס לתסריטאות.

המפגשים מתקיימים אחת לשבוע, בימי א’ בין השעות 19:30 – 22:30

מיקום: הסטודיו של אנסמבל כאן במרכז ת”א

לפרטים נוספים:

פייסבוק: אנסמבל כאן / ensemble can  / מייל: TheaterCan@gmail.com  / טלפון: נילי: 050-7569001