סדנת כתיבה ופילוסופיה של אנסמבל כאן

סדנת כתיבה ופילוסופיה

קורס בן 12 מפגשים העוסק במפגש בין כתיבה אישית ורעיונות פילוסופיים. הקורס מיועד לאנשים הרוצים להתנסות בכתיבה, להעמיק אותה ולטעום פילוסופיה מהי. איפה היא פוגשת אותנו בחיי היומיום ואיך היא יכולה להרחיב את ההתבוננות שלנו בעצמנו ובעולם.  

הזולת הוא גיהנום, אומר סארטר; רק דרך הזולת אני יכול לממש את עצמי, מתעקש בובר.

משמעות החיים נגלית לנו דרך החרדה מפני המוות, טוען היידגר;  משמעות החיים מתחילה מהנאה ממרק טוב ומשמיים כחולים, עונה לו לוינס.

על נשים לאמץ אידאלים גבריים, מציעה דה בובואר; עליהן לברוא שפה משל עצמן, ממליצה איריגרי.  

שאלות פילוסופיות פוגשות אותנו מדי יום. התהיות והקונפליקטים, שאנחנו מתעוררים איתם בבוקר, הם אישיים אבל נוגעים גם בשאלות אנושיות כלליות. אם נעלה על הכתב את הדרמה היומיומית הזו, נוכל לזהות בה נושאים קיומיים עימם התמודדו בני אדם מאז ומעולם. כתיבה מעניינת משחקת במרחב שבין הפרטי לאוניברסלי, בין האישי לאנושי.

מטרת הקורס היא להתנסות בכתיבה ולהעמיק אותה דרך המפגש עם החשיבה הפילוסופית. זוהי הזדמנות להתבונן בנושאים שמעסיקים אותנו באופן אישי, למצוא את המשמעויות וההקשרים הרחבים שלהם ולהצליח להפוך אותם לטקסט בעל ערך.   

מהלך הקורס יהיה כפול. תחילה נכיר בכל מפגש תפיסה פילוסופית אחרת, למשל: מהו אדם ומשמעות החיים ע”פ סארטר, הבדידות הקיומית שעולה ממשנתו של דקארט, התשוקה לפי הגל, תפיסת המוסר של לוינס כאחריות על האחר, היחסים בין גברים ונשים על פי דה בובואר ועוד. בשלב הבא נתנסה בכתיבה אישית ביחס לנושאים שהועלו. נעבוד במגוון שיטות: תרגילי דמיון מודרך, כתיבה אוטומטית, כתיבת סצינות, כתיבה מתוך תמונות ועוד. תוצרי הכתיבה יהיו הבסיס לפרויקט גמר של כל משתתף ומשתתפת.

על המנחים:

ד”ר רקפת אפרת לבקוביץ’ בעלת דוקטורט בפילוסופיה מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. לימדה באוניברסיטת בן גוריון (בעבר במחלקות לפילוסופיה ולפוליטיקה וממשל ולאחרונה בתכנית ללימודי מגדר). פרסמה מאמרים בנושאים הקשורים לפילוסופיה ומגדר בכתבי עת וספרים.

עידו בורנשטיין הוא מייסד, דרמטורג ובמאי של קבוצת התאטרון אנסמבל כאן. כתב לקבוצה את רעב (זוכת פרס הצגת הפרינג’ הטובה ביותר), זריחה (המחזה הוזמן לקריאה מבוימת ב- New York Theater Workshop), כלבים (ההפקה הוזמנה להשתתף בפסטיבל הפרינג’ של ניו יורק), טרילוגיית פרויקט סקס, כתב וביים את מבצע כפפות משי ועוד. כתב למגוון סדרות. תסריטאי ראשי של הסידרה פלורנטין. בוגר החוג לקולנוע וטלויזיה באונ’ ת”א במסלול תסריטאות, שהיה גם המוסד הראשון בו לימד. זוכה פרס המורה המצטיין מטעם ה-BI ARTS  של הקונסוליה הבריטית וביה”ס לתסריטאות.

המפגשים מתקיימים אחת לשבוע, בימי א’ בין השעות 19:30 – 22:30

מחזור נוסף יפתח ב-28.1.18

מיקום: הסטודיו של אנסמבל כאן במרכז ת”א

לפרטים נוספים:

פייסבוק: אנסמבל כאן / ensemble can  / מייל: TheaterCan@gmail.com  / טלפון: נילי: 050-7569001


ממליצות וממליצים על סדנת כתיבה ופילוסופיה בהנחיית ד”ר רקפת אפרת לבקוביץ ועידו בורנשטיין

רוית סירי, מנהלת בי”ס:

“הסדנה, בהנחייתם המשותפת והמרגשת של עידו ורקפת המבריקים, איפשרה לי מבט מעמיק לא רק אל נושאים מרתקים בעולם הפילוסופיה אלא גם אל תוך הנפש פנימה. החיבור המדויק בין תרגילי הכתיבה המיוחדים של עידו לרעיונות הפילוסופיים שרקפת הפליאה לזקק, היה מעורר, מפרה ומלא בהשראה. האמון, שניתן כבר בהתחלה, הוכיח את עצמו לאורך כל הדרך. האינטימיות וההפרייה ההדדית שהצליחו ליצור בקבוצה, ברגישות ובתבונה, הותירו אותי נפעמת לא פעם. סדנה שהיא חוויה, חוויה אינטלקטואלית מרגשת במיוחד”.

בועז גרין, בנקאי:

“חיפשתי סדנת כתיבה והנה צדה עיני את הסדנה: כתיבה ופילוסופיה. מעולם לא נתקלתי בחיבור שעטנזי זה, ואולם מיד חשתי כי יש כאן פוטנציאל מעניין, מזיגה מעניינת. חשבתי כי אוכל ליהנות ולהרוויח מכל העולמות. נרשמתי והשתתפתי. זה היה מופלא. עידו בורנשטיין, מעולם הכתיבה, ורקפת אפרת לבקוביץ, מעולמות הפילוסופיה, השכילו בחן ובהרמוניה ליצור מפגשים אשר חיברו, בינינו המשתתפים לבין עולמם. תכני הכתיבה והפילוסופיה, חברו, השתרגו, והתממשו בפגישותינו לאורך הסדנה למפגשים מענגים, מעשירים בידע, המעודדים בחופשיות את היצירתיות החבויה בכולנו. קצרה היריעה: הנאה צרופה, חגיגה מתמשכת ללב ולמחשבה”.

יונה בלס, מורה ומסדרת פרחים לשעבר:

יש אנשים נדירים שאינם מרגישים צורך לתפוס את הבמה.

פגשתי אדם שיכולתו להקשיב ולפנותמקום לאחר מביאה אותו לשיתופי פעולה   .

תכונה נדירה זו הביאה לסינרגיה עם רקפת ממנה נהננו כולנו.

יכולת זוזימנה לי אפשרות למצוא בעצמי מקומות חבויים שהגיעו לביטוי ספרותי.

המפגש עם עידו לא רק פתח ערוצים שלא ידעתי על קיומם אלא גם חיזק את אמונתי שיש אנשים נפלאים שכדאי להפתח ולפגוש.

gabriela cohen
I felt Rakefet and Ido’s workshop combining philosophy and creative writing created an exceptional fusion. In the workshop we were lead along a river, swimming with concepts and ideas, to a sea of imagination and creativity. I fully recommend this workshop to anyone who loves to think, imagine and write.

אוסטאופתית וכותבת  osteopath and a writer

גבריאלה כהן, אוסטאופתית וכותבת:

“הסדנה של רקפת ועידו שחיברה בין פילוסופיה וכתיבה יצירתית יצרה פיוז’ן יוצא דופן. בסדנה נכנסנו לנהר, שחינו בין קונספטים ורעיונות, והגענו לים של דימיון ויצירתיות. אני ממליצה בלב שלם על הסדנה הזו לכל מי שאוהב לחשוב, לדמיין ולכתוב”.

חדווה פרעם:

“בסדנת כתיבה ופילוסופיה פגשתי אנשים סקרנים באווירה של סדנה ניסויית”.

היזמים השותפים, עידו שמפליא ביכולתו הבו-זמנית להקשיב, לתעד ולמצוא הקשרים- בתוך הכתיבה של כל אחד מהמשתתפים ורקפת, השואבת ממעייני הפילוסופיה ומשאירה אותנו צמאים מספיק כדי להתניע התבוננות ותובנות בכתיבה-  הם שני נווטים מסבירי פנים בים סערות הרגש. שיהיה בהצלחה, ולהתראות.”