זריחה

“קבוצת תאטרוןכאן במחזה קומי ומתוחכם על נשים וגברים  בעולם של מוסכמות נשברות… בורנשטיין בטקסט בהיר של דיאלוגים מושחזים ופלסנר בבימוי משתעשע כהלכה, מצליחים לעצב את הכפילות  של חלום/ אשליה ותאטרון/ מציאות.  בסיועה של הכוריאוגרפית רונית זיו שהנפיקה מארבעת השחקנים ביצועים מרשימים… את האב מגלם בעוצמה רבה יואב בר לב. את האם משחקת אסתי זקהיים במלוא המגוון של כשרונה… הבת בגילומה הישיר מאד של אדוה בולה… גל פרציגר בטבעיות מרעננת.”  צבי גורן, אתר הבמה
TheaterCAN_Sunrise_photo_Gadi Dagon_03

זריחה, צילום: גדי דגון

מה הסיפור?

ברוכים הבאים לעולם של טל, ארט-דיירקטורית של פרסומות. על במה ריקה היא מעצבת תפאורות מושלמות לפרסומות טלויזיה מושלמות. היא תעשה הכל כדי להגשים את החלום של אבא – להיות אמנית בעלת שם בינלאומי. רגע לפני פרזנטציה שתקבע את עתידה, טל נתקלת בשמוליק, איש ניקיון באולפן בו היא עובדת. תחילה היא מתייחסת אליו כמו לפועל שחור, אך מגע הקסם שלו והגילוי שהוא בעצם צייר, גורמים לטל להבין שזה האיש שיעזור לה להגיע אל פסגת חלומותיה. למרות התנגדות אביה, טל מציעה לשמוליק שותפות מקצועית. שמוליק, שהתאהב בה אנושות, רוצה משהו אחר.

 

TheaterCAN_Sunrise_photo_Gadi Dagon_02

זריחה, צילום: גדי דגון

איך זה נראה?

כשטל בונה עם שמוליק סט פרסומת על הבמה, היא בעצם מקימה בלי לדעת את בית הוריה. הם גם אלה שמככבים בעיני רוחה בפרסומות. המעבר מהסצינות של הזוג הצעיר באולפן לבית ילדותה של טל הוא מהיר ומטשטש בין מציאות לחלום. יקח זמן עד שטל תקלוט שההורים המושלמים מהפרסומות בעצם פולשים לרומן שלה עם שמוליק, גורמים לה להיאבק בו ומונעים ממנה לברוא לעצמה חדר משלה.

TheaterCAN_Sunrise_photo_Gadi Dagon_01

זריחה, צילום: גדי דגון

 ?מה הרעיון

איך אפשר למצוא אהבה כשמגיל אפס תקועה לך בראש הזוגיות של דור ההורים? האם ניתן לגלות עם מישהו ארץ חדשה, לערער על תפקידי מין המסורתיים, כשמה שעושה לך את זה, מה שמעורר את התשוקה, הוא עולם סטראוטיפי בו גברים נלחמים למוות ונשים מטופפות על עקבים דקים? בנוסף מנסה זריחה לברר אם אפשר בכלל בעולם רווי דימויים ממוסחרים פתייניים משביעים מרצדים לדבר על אהבה. עובדת היותנו בתאטרון רק מעצימה את התהיה. על הבמה, מטר מאיתנו, במרחק נגיעה, מתנשפת גיבורה בשר ודם, אבל היא חיה בסרט ואנחנו נכנסים לסרט הזה שלה, מנסים  להבחין בין רצון אותנטי לפנטזיה שמישהו מכר, כמהים יחד עם טל לגעת באופן לא וירטואלי, לאהוב. זריחה, קומדיה רומנטית אכזרית על מאבק לעצמאות מול הורים תובעניים, על חיפוש אינטימיות בעולם קרייריסטי ועל אהבה ענקית שבוערת בין שני הפכים קיצוניים.

TheaterCAN_Sunrise_photo_Gadi Dagon_07

זריחה, צילום: גדי דגון

 

זריחה עוסקת במשבר הזהות של נשים וגברים היום, ד”ר מירי רוזמרין, אוניברסיטת תל אביב

מחזה: עידו בורנשטיין

בימוי: שלמה פלסנר

שחקנים: אדוה בולה |  יואב בר-לב |  אסתי זקהיים | גל פרציגר

כוריאוגרפיה: רונית זיו | מוזיקה: קובי ויטמן | תפאורה: איתן לוי | תלבושות: דנה ברלינר | תאורה: חני ורדי
ע. במאי: ירדן אורלובסקי

עיצוב כרזה: אורן ורמוס | צילומים: גדי דגון, אורי לוינסון

ההצגה בתמיכת: משרד המדע התרבות והספורט, תיאטרון תמונע