אלוורה

“את אלוורה צריך לראות עם הרבה אהבה ונכונות לעבור חוויה אישית. התוצאה מצויינת, זו הכתובה וזו המבויימת מנסה לבטא עולם של נשים. במונולוגים קצרים ודוקרים, בדיאלוגים מושחזים ובשירים קברטיים וליריים נהדרים שהלחינה גלית פלורנץ,  שגם מופיעה כמלווה, בגיטרה ובקולה. השחקניות מביאות לתפקידיהן משחק, שירה ותנועה מרתקים… חמש שחקניות, שני יוצרים שהתאטרון הישראלי הממסדי היה נשכר אם מפרנסיו היו מפנים מבט גם אל מעבר לאופק. עד שהנס הזה יתרחש – הדרך אליהם פתוחה לקהל בפרינג’ ומזמינה לחוויות.”
צבי גורן, אתר הבמה
TheaterCAN_alovera_Photo_eyalLandsman_044

אלוורה, מיקי פלג, עדנה קדר צילום:אייל לנדסמן

העבודה התחילה הפוך. חמש שחקניות, במאי, עוזרת במאי, מחזאי, דף ריק. החומרים האישיים שנאספו דרך אימפרוביזציה, מדיטציה ותנועה היו הבסיס לאלוורה. עכשיו הקהל הוא חלק מהסיפור. הדרמה מתרחשת סביבו ובתוכו בבר של התאטרון. מצד אחד הוא צופה בספקטקל צבעוני, מצד שני אי אפשר לברוח מהאינטימיות, מהסיפור האישי.

 ורה, שמנהלת את הבר אלוורה ביד רמה, לא התכוננה לערב כזה. מלצרית אחת מביאה את הצרות עם הבעל לעבודה, השניה עושה לה הצגות ומחליטה לשבור את הכלים, הזמרת של הבר מתחילה עם בחור שבא להופעה, ולקוחה מעורערת מחליטה לשים הלילה קץ לחייה המשמימים. מה שמתחיל כערב סולידי של שירים ושתיה, הופך לדרמה ססגונית על חמש נשים עם שריטה.

 אלוורה מערבב ז’אנרים. יש כאן סיפור פשוט עם סצינות ריאליסטיות מאופקות, לצד שירי קברט, נאמבר אירוויזיוני, סטפס, סטנד-אפ, היפ הופ מזרחי ומונולוגים קורעי לב. המגוון הסיגנוני הזה מאפשר לחמשת הנשים, גיבורות ההצגה, לעוף גבוה תוך כדי שהן מספרות את סיפורן.

TheaterCAN_alovera_Photo_eyalLandsman_022

אלוורה, אסתי זקהיים, אודליה סגל, צילום:אייל לנדסמן

  אלוורה נוצר בעקבות עבודת סדנה. תרגילים פיזיים, אימפרוביזציות ושירים שנוצרו במהלך הסשנים האלה, היו הלבנים מהם נבנה המחזה. הבחירה לשים פוקוס על חמש נשים בשלות ומודעות, הולידה טקסט חשוף, אישי ואמיץ. כל אחת בדרכה, בפיוט קללות ושפה פשוטה, משתפת בעבר אפל, בחוסר אונים מול האנשים שצילקו אותה, בבושה, בתשוקה, בחרמנות, בכמיהה לאינטימיות, בהומור עצמי ובכוחה של השלמה. יחד נבנה כאן פורטרט מלא עוצמה על נשים במקום הזה היום.

להמשך קריאה ביקורות ותקשורת

 

מחזה: עידו בורנשטיין ושלמה פלסנר

במאי: שלמה פלסנר

שחקניות:  אסתי זקהיים | אודליה סגל |  הילה סרג’ון | מיקי פלג |  עדנה קדר

מוזיקה: גלית פלורנץ | תפאורה ותלבושות: יוחאי מטוס | תאורה: קרן גרנק

ניהול הצגה: עדי ברעם | הפקה: תאטרון תמונע | צילום: אייל לנדסמן |  עיצוב כרזה: שרון רהב

ההצגה בתמיכת: עיריית ת”א יפו – אגף התרבות והאמנויות, משרד המדע התרבות והספורט